Tai Chi - čínská gymnastika pro začátečníky.Ranní komplex, videonávody

Tai chi (nebo tai chi) - metoda rytmické bojové gymnastiky původem z Číny, která kombinuje „měkké“ pohyby těla s dýcháním a dosažení vnitřní rovnováhy člověka.Tai chi pro začátečníky je ranní komplex jednoduchých cvičení, která vám umožní trénovat různé svalové skupiny, aniž by srdce zatěžovalo.

Podstata a základní principy techniky Tai Chi

Předpokládá se, že původ gymnastiky tai chi jedo XII století.Předpokládá se, že jeho zakladatelem je taoistický mnich Zhang Sanfeng, který poté, co opustil klášter a stal se poustevníkem, vyvinul nový typ boje.

Některé zdroje tvrdí, že tato technika se objevila asi před 2,5 tisíci lety ze staršího umění Qigongu, které umožňovalo řízení a ovlivňování různých vnitřních procesů těla.Gymnastika je založena na starověkých východních filozofických, léčivých a duchovních praktikách, na víře v konfucianismus a taoismus.

V moderním světě chápou tai chi umění lidé z různých zemí, včetně Ruska a Ruskavýznam jako mechanismus sebeobrany je nahrazen uzdravením, posílením mysli a těla.Mírné zatížení srdce vám umožňuje cvičit tai chi nejen ve sportovních centrech, ale také v nemocnicích.

Toto umění je komplex cvičení, který se provádí měřeně, bez náhlých pohybů a zastavení.

Základní principy tai chi jsou:

 • zdlouhavost;
 • měkkost;
 • relaxace;
 • hladkost;
 • koordinace.

Pro správné provedení gymnastiky by se začátečníci měli nejprve naučit správné umístění částí těla v různých typech cvičení, teprve poté se cvičení opakuje non-stop a koordinuje se s dýcháním.

Soustředění na vnitřní pocity během cvičení a odstraňování vnějších problémů může normalizovat fungování nervového systému, navíc se zvyšuje pružnost těla, zlepšuje se práce mozku a srdce.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Sušení těla dívek.Výcvikový program, podrobné nutriční menu na měsíc po dni.

Indikace pro zahájení tai chi

V důsledku mnohaletého pozorování a výzkumu dospěla lékařská komunita k závěru, že tai chi gymnastikavvčetně jako profylaktické, bude užitečné:

 • pro osteoporózu(nemoc, která postihuje pojivovou tkáň, při které kosti ztratí sílu) - od jakékoli závažnéfyzická aktivita, striktně dávkována fyzická cvičení, která musí být prováděna lháním nebo sezením, aby se snížilo zatížení pohybového aparátu;
 • při obnově těla po různých zraněních, zlomeninách- protože gymnastika posiluje svalové tkáně bez přetížení těla;
 • u Parkinsonovy choroby(onemocnění centrálního nervového systému charakterizované zpomaleným pohybem, narušenými reflexy, chvěním v klidu), je nutné udržovat maximální úroveň motorické aktivity tak dlouho, jak je to možné, a od průměrného věku nástupu.toto onemocnění je 57 let staré, je nutné zahrnout hladkou a měřenou gymnastiku, která nepoškodí lidi s narušenými reflexy, jako jednu ze složek její léčby;
 • při srdečním selháníje rovněž nutné podporovat mírnou aktivitu zaměřenou na posílení svalů, zatímco intenzivní cvičení se nedoporučuje - cvičení tai chi stimulují přísun krve do orgánů;
 • pro nemoci dýchacího systému- technika tai chi je založena na správném dýchání, a proto se může stát další metodou k hlavní léčbě nemoci;
 • v případě stresu a deprese- protože tato gymnastika pomáhá soustředit se na „já“ a distancovat se od vnějších stresů;
 • s nadváhou- protože zvýšené srdeční zatížení obézních osob může negativněovlivňují činnost srdce a poškozují zdraví, jsou povzbuzováni k zahájení fyzických cvičení s postupným posilováním svalů, takže tai chi je jednou z nejvhodnějších možností.

Tai chi pro začátečníky je ranní sada cvičení, která se provádějí s ohledem na závažnost a povahu choroby, pro kterou byla předepsána.U tříd tai chi není vyžadován speciální výcvik, takže kdokoli může dělat gymnastiku.

Kontraindikace tai chi

Existuje několik situací, kdy se tai chi nedoporučuje:

 • při zvýšené tělesné teplotě;
 • pro zhoršení chronické choroby;
 • v prvním trimestru těhotenství;
 • pro děti do 6 let, protože pohybový aparát se v tomto věku tvoří pouze u dítěte.

Tai chi nemůže nahradit lékařskou péči pro závažné onemocnění.Pokud se jedná o tento případ, měli byste se poradit s lékařem a instruktorem o zdravotních problémech.

Užitečná doporučení pro pacienty

Pro cvičení Tai Chi pro začátečníky poskytuje ranní komplex ta nejjednodušší cvičení, která připraví tělo na mírné cvičení.Kurzy gymnastiky lze zahájit ve speciálním sportovním klubu i doma nákupem knih a videí pro začátečníky.

Je vhodnější začít tuto techniku ​​ovládat pod dohledem mistra, a to i ve skupinové lekci skvalifikovaný instruktor se může naučit, jak správně provádět základy, v budoucnu můžete jít do individuální praxe.

Při přípravě na gymnastiku byste měli pamatovat na výživu - před vyučováním byste neměli jíst těžká jídla (mastná, uzená).

Před praktikováním tai chi je lepší nejíst smažené jídlo

Ideální možností je pracovat na prázdném žaludku, ale pokud cítíte nepohodlí z prázdného žaludku, nechte si lehké občerstvení.Rovněž se nedoporučuje brát žádné jídlo nebo pití, kouřit po dobu další půl hodiny po skončení sezení, což umožní vnitřní energii volně proudit po celém těle a upevňovat prospěšný výsledek.

Důležitým aspektem pro začátečníky k pochopení umění tai chi je výběr oblečení a místo pro výcvik.Oblečení by nemělo omezovat pohyb, jako jakýkoli tradiční čínský kostým.Nejvhodnější variantou je přírodní tkanina (bavlna, len) a volné střih.Výběr místa praxe závisí na tom, zda chodíte do skupinových tříd nebo studujete doma.

Pokud máte na výběr, upřednostňujte čerstvý vzduch, městský park, kde vás hluk aut a pozornost kolemjdoucích nebudou rušit.Pokud to není možné, udělejte to doma, v dříve větrané místnosti, a také se ujistěte, že povrch podlahy není kluzký.

Před přímým cvičením je velmi důležité protáhnout si nohy a vyvarovat se zranění.Při zahřívání se svaly nasycují kyslíkem, protahují se a připravují se na dalšíintenzivní pohyby, krevní oběh se zlepšuje a teplota svalové tkáně stoupá, takže další práce na spalování tělesného tuku se stává efektivnější.

Při správné gymnastice by vědomí nemělo být rozptylováno vnějším světem, v tom pomáhá praxe dýchání.Tělo by mělo být uvolněné, ale zároveň připravené k cvičení.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina glutamová - co to je, pro co a jak se používá ve sportu a kulturistice.

Hlavní sada cvičení Tai Chi

Cvičení č. 1 Musíte sedět na podlaze se zkříženýma rukama.nohy.Ruce se uvolnily, lež na kolenou.Zadní strana by měla být rovná, páteř je narovnána.Dech je hluboký.Při inhalaci by měl být žaludek zaoblený, při výdechu by měl být zatažen.Je nutné se zhluboka nadechnout 15-20.
Cvičení # 2 Pozice zůstává stejná jako cvičení # 1.Pomocí indexu a palce musíte otřít ušnice.Když se objeví teplé brnění, je třeba začít třením uší celou dlaní nahoru a dolů.Opakujte 20krát.
Cvičení # 3 Zatímco sedí na podlaze, narovnejte si dlaně.Běhejte je po hlavě od čela k zadní části hlavy a zpět.Opakujte 15krát.
Cvičení č. 4 Cvičení pro oči - hlava je rovná, je nutné dívat se zleva doprava, poté dolů a nahoru 15krát.Pak musíte zvednout ruku a roztáhnout prsty.Pohled je upnutý na špičkáchprsty a ruka se pohybuje vodorovně, nejprve v jednom směru, pak dalších 10-15krát.Hlava by se neměla pohybovat.Opakujte cvičení druhou rukou.
Cvičení č. 5 Sedí na podlaze, jedno rameno je položeno dozadu, druhé je před vámi.Ruce se ohýbají v loktech 20-30krát.Pak musíte vyměnit ruce a opakovat stejnou částku.Je důležité nespěchat, časem bude snazší udržet rovnováhu.
Cvičení č. 6 Výchozí pozice - ruce jsou spojeny v „zámku“ za zády.Musí být nataženy doleva a nahoru.Poté se ruce změní a cvičení se opakuje, zatímco ruce je třeba natáhnout ve směru nahoru.Vše, co musíte udělat 20 opakování.
Cvičení č. 7 Cvičení pro dolní část zad by mělo být prováděno za stálého postavení - tělo se mírně ohýbá dopředu, paže se přitahují k dolní části zad a hnědí prsty obratlů shora dolů.
Cvičení č. 8 Když stojíte rovně, musíte si položit ruku na břicho a otočit rukou ve směru hodinových ručiček od pupku ve spirále, zatímco budete mírně tlačit.Je nutné provést 30 otáček a opakovat s druhou rukou.
Cvičení č. 9 Výchozí pozice - sedí na židli.Ruce jsou na patelle.Kolenní kloub je nutné otočit v kruhu - 20-30krát v každém směru.
Cvičení č. 10 Výchozí pozice - sedí na podlaze a roztáhl kolena.Je třeba zabalit jednu nohu do ruky tak, aby palec byl na vnitřní straně chodidla,a zbývající prsty jsou na vnější straně.Lehce stlačte, masírujte a třením chodidla v jednom směru, poté ve druhém.Opakujte 20krát pro obě nohy.

Tato cvičení a některé další jednoduché pohyby, například lehké dřepy, pohybující se rukama nahoru a dopředu, nad hlavou a dalšími, vhodné pro začátečníky, poskytují mírnou aerobní aktivitu, rozvíjejí pohybový aparát, podporují relaxaci.

Tai chi pro začátečníky, ranní soubor cvičení určených pro nezávislé cvičení a složitější postupy by neměly být prováděny bez dozoru kvalifikovaného mistra.

Zajištění výsledku

Za účelem uchování výsledků získaných z praxe a dalšího zlepšení celkové pohody by člověk měl pokračovat v gymnastice, i když již bylo dosaženo požadovaného výsledku.Minimální počet hodin týdně je 2krát.

V závislosti na dosaženém výsledku, na který je zaměřena gymnastika , je nutné stanovit ve vašem denním režimu další opatření:

 • Při účasti na třídách k bojis nadváhou je nutné kombinovat mírnou fyzickou aktivitu se správnou frakční výživou, procházky na čerstvém vzduchu, masáže, pokud je to nutné - s užíváním léků;
 • v boji proti některým z uvedených chorob na seznamu je třeba dodržovat pokyny lékaře a přijmout nezbytná opatření.léky, podstupují léčebné postupy, dodržují předepsanou stravu;
 • Pokud mají třídy tai chi jako svůj hlavní cíl dosažení harmonie a vnitřní rovnováhy, bylo by užitečné studovat jednotlivé poddruhy tohoto umění, intenzivnější cvičení.

Názory na metodologii lékařů a pacientů

Lékaři, kteří prováděli studie účinků tai chi gymnastiky na zdraví pacientů, dospěli k těmto závěrům: ]

 1. Tai chi pro začátečníky, ranní komplex cvičení vám umožňuje trénovat vestibulární aparát a orientaci v prostoru, takže je zvláště užitečný pro seniory.Tato praxe pomáhá udržovat koordinaci pohybů, minimalizovat možná zranění způsobená pády.Lidé zlepšují svůj smysl pro rovnováhu a flexibilitu.
 2. Činnosti Tai chi mohou významně ovlivnit i chronickou bolest (jako je osteoartróza kolene nebo fibromyalgie).Bolest se snižuje, zlepšuje se rovnováha a stav jako celek.

Následující informace byly zveřejněny na webové stránce s recenzemi tai chi od lidí, kteří tuto techniku ​​přímo testovali sami: pacienti jsou snadno závislí na neobvyklých orientálních bojových uměních, poznávají jinou kulturu, navazují nové přátele, včetněz jiných zemí, a co je nejdůležitější, některé z nich tvrdí, že díky přesnému a plynulému pohybu umění jsou všechny vnitřní procesy v jejich organismech upraveny a jsou harmoničtější, projevy nervových chorobsystémy, poruchy svalů a kostí jsou opravdu vyhlazeny.

Kdy bychom měli očekávat účinek tai chi

Měli bychom mluvit o účinku tai chi gymnastiky nejdříve tři až čtyři měsíce od začátku výuky, v závislosti na vlastnostech těla,stejně jako míru zanedbávání konkrétní nemoci, ze které se člověk snaží zotavit.

V počátečním stádiu tréninku si tělo zvykne na nové pohyby, na správné dýchání, krevní oběh bude postupně stimulován, svaly budou silnější.U starších lidí může být načasování odlišné, protože zhoršení některých vnitřních orgánů může inhibovat proces hojení.

Pro zvýšení účinnosti a účinnosti gymnastiky není faktor stálosti malý význam.Při běžné praxi se tělo snáze přizpůsobuje zatížení, takže je lepší to udělat několikrát týdně po dobu půl hodiny.Čínští mistři tai chi žijí sto let nebo déle a po zbytek života si zachovávají energii a duševní jasnost.

Umění tai chi je vynikajícím řešením pro lidi, kteří z jakéhokoli důvodu mají zakázáno vykonávat intenzivní fyzickou aktivitu, a také pro ty, kteří se zajímají o orientální kulturu, kteří jsou blízko moudrosti starověké Číny.Tai chi je vhodný pro začátečníky, protože tento komplex jednoduchých pohybů provádí na základě správného dýchání, vnitřní harmonie, plynulého pohybu energie z jedné části těla do druhé.

Tato technikanejúčinnější je hrát ráno, když je městský vzduch nejčistší a je zde možnost zapojit se na čerstvý vzduch.Vaše tělo se probudí ze spánku a bude plné energie po celý den.

Pravidelným prováděním výše uvedených a dalších cvičení se zvyšuje pravděpodobnost, že ve stáří nebude horší než východní mniši, kteří si až do konce svého života zachovávají jasnost mysli a vitalitu.

Návrh článku:Mila Fridan

Video o gymnastice Tai Chi

Taiji pro začátečníky: