Praskliny v prstech - důvody, foto.Léčba doma lidovými léky, léčebnými masti

K úspěšnému zvládnutí trhlin v prstech je nutné identifikovat příčiny a zvolit správné řešení, protože tento jev je velmi bolestivý, způsobuje nejen nepohodlí, ale také významná omezení, která ovlivňují jemné motorické dovednosti rukou.Fotografie nemocné kůže může pomoci získat odborné rady online.

Pokud příčiny ekzému nebo psoriázy

Otázky jako praskliny v prstech, příčiny a léčba, fotografie postižené kůže jsou relevantní pro široké čtenáře.Provokatéři chorobného stavu mohou být situace v životním prostředí, dědičnost, použití domácích chemikálií, selhání v samotném těle.Mezi nejčastější diagnózy dermatitidy patří ekzém a psoriáza.

Příznaky těchto kožních onemocnění jsou poněkud podobné:

  • Loupání kůže.
  • Suchost.
  • Ztráta pružnosti a praskání.
  • svědění, zarudnutí kůže.
  • V některých případech zesílení epidermis a horečka.

Rozdíly jsou ve vzhledu: vyrážka ve formě malých vesikul, která velmi rychle praskla - počáteční projev ekzému;malé kulaté pustuly, plaky se šupinami a poté s lesklým povrchem - lupénka.Pro zmírnění stavu lékaři doporučují zahájit léčbu tím, že vyčistí tělo toxinů a stabilizují psychologické pozadí.

Expozice čisticím prostředkům pro domácnost

Používání chemikálií v domácnosti nebo v práci, ať už jde o barviva, lepidla, přípravky pro čištění domácností nebo specifické látky, může způsobit kožní alergie..Nejčastěji se zánět kůže prstů vyskytuje během mytí rukou, mytí nádobí tekutinami s koncentrací povrchově aktivních látek, povrchové ošetření produkty na bázi chloru.

Čím déle byl přímý kontakt kůže s podobnýmidráždivé, čím silnější bude reakce , elasticita kůže zmizí, trhliny se tvoří ve více jemných oblastech.Je možné lokalizovat vývoj dermatitidy vyloučením jejich přímého účinku na kůži a použitím jak ochrany rukou (rukavice, speciální krémy), tak i lékem.

Nesprávná nebo nedostatečná péče o ruce

Nepříjemné teploty vzduchu (mráz nebo teplo), tvrdá voda, nesprávný krém na ruce a špatná hygiena jsou faktory, které mohouvedou k suché kůži na prstech a při nedostatečné péči se zhoršují trhlinami a jejich infekcí.

Obzvláště citlivé na nepříznivé faktory jsou záhyby ve falangu.

Pokud nejsou řádně umyté ruce, mohou nastat nepříjemné následky.Dermatologové vám doporučují pečlivě vybrat mýdlo s ohledem na typ pokožky a ruce si vždy utírat.Pouhým setřením přebytečné vody může dojít k suché pokožce.

V zájmu prevence a zmírnění stavu odborníci doporučují pravidelně používat mastné krémy z léčivých látek - Bepanten, Pantheol-D a v případě hlubokých trhlin - Solcoseryl.

Kontaktní dermatitida

Existují dvě formy kontaktní dermatitidy: akutní a chronická.

Vyvolávají se následující faktory:

  • Nechráněný kontakt pokožky prstů s látkami, jako jsou kyselina, alkalická média, benzín.
  • Alergeny obsažené v chlorových výrobcích, detergentech, barvách,některé druhy mýdla a dokonce i prostředků pro péči o ruce.
  • Radiační nebo radiační expozice vedoucí k poškození kůže.
  • Účinek látek souvisejících s profesními činnostmi osoby (kadeřnictví, chemik, lékař).

Při kontaktu s kůží nejprve vyvolají reakci těla (zarudnutí, mírné svědění), která prochází relativně rychle.Při opakované a delší expozici získává nemoc chronickou formu se zánětem kůže, lokálním otokem, svěděním, tvorbou pláčových ploch a prasklin.

Fotografie trhlin v prstech nejprve pomohou při orientaci v příčinách a léčbě této choroby.Dále je nutná konzultace s dermatologem.

Plísňová onemocnění

Plísňová onemocnění, jako je kandidóza nebo dermatofie, mohou pro člověka představovat velký problém.Důvody jejich výskytu mohou být infekce již nemocného, ​​snížená imunita, nesprávné používání antibiotik a časté používání antibakteriálních látek, dezinfekčních prostředků, mechanické ředění kůže a v důsledku toho oslabení ochranné bariéry epidermis.

Kandidóza se projevuje zčervenáním, vyrážkou z plenky, trhlinami, v pokročilejších případech - zahušťování se silným svěděním.Vyskytuje se v interdigitálním prostoru u žen, které mají stálý kontakt s domácími chemikáliemi, tvrdou vodou a dalšími prostředky, které snižují odolnost kůže vůči různým infekcím.

Může dojít k dermatofytózeovlivňují nejen oblast rukou, ale také chodidla.Kromě vyrážek ve formě vezikul a svědění se nemoc projevuje také keratinizací záhybů dlaní a prstů, ulcerací a prasklin na stranách falang.Trvání nemoci se počítá za několik týdnů i několik let.

Mykózy jsou léčeny účinně léčivempoté, co byly provedeny testy a byla stanovena specifická rozmanitost houby.Nejčastěji jsou předepisovány Flukonazol, Candide, Nizoral.

Nedostatek vitaminu

Nedostatek vitamínu (hypovitaminóza, nedostatek vitamínu) jsou předpoklady pro výskyt kožních onemocnění:

  • NedostatekVitamin A - ztenčení epidermis, velká míra zranitelnosti.Obrázek se může zlepšit, když se rybí olej.
  • Nevýhodou B12 je metabolická porucha ve vrstvách kůže, ztráta pružnosti a v důsledku toho výskyt trhlin v místech ohnutí prstů.
  • Nedostatek kyseliny nikotinové je nepřímým účinkem na stav kůže způsobený dysfunkcí gastrointestinálního traktu a nervového systému.Špatné zásobování krví vrstvami krve vede k narušení jejích funkcí.
  • Nedostatečné množství vitamínu D - suchost, loupání, případně prasknutí v oblastech napětí kůže.

Ichthyóza a Reiterův syndrom

Aktivace, ztráta elasticity, přeměna epidermálních oblastí na šupinaté útvary, které mohou prasknout i při malém úsilí - příznaky ichtyózy, choroby,geneticky přenosnénebo získané během života (symptomatické, podobné disku).V chladném období dochází k exacerbaci.

Léčení je zaměřeno na zmírnění stavu pacienta - zvlhčující masti, retinoidy, imunostimulační léčiva, ultrafialové záření, jmenování komplexů vitamínů.

Reiterův syndrom je další onemocnění, které se spolu s jeho hlavními příznaky(poškození kloubů, urogenitálního systému, sliznic)projevuje kožními problémy:

  • skvrny na vnitřním povrchu prstů a dlaní,
  • zahušťování jednotlivých oblastí, keratinizace,
  • riziko praskání postiženého povrchu.

Provokátorem tohoto stavu se stávají zánětlivé procesy ve střevě spojené s úplavicí, salmonelózou a chlamydií.Léčba je určena k obnovení trávicího traktu a boji proti parazitům.

Dysfunkce štítné žlázy

Jednou z nejdůležitějších žláz u lidí je štítná žláza.I její částečná dysfunkce vede k poruše celého organismu, včetně zhoršení stavu kůže během hypotyreózy (snížení produkce hormonů tímto orgánem).Zpomalení metabolismu narušuje výživu pokožky, která se stává oteklým, suchým a křehkým, zejména na dlaních a prstech.

Jednou z příčin trhlin v prstech jsou problémy se štítnou žlázou, takže léčba se liší v závislosti na příčině.

TakProblémy budou existovat, dokud se množství hormonů v krvi nestabilizuje během léčby předepsané endokrinologem.Jako lokální účinek na postiženou pokožku je třeba používat zvlhčovače s komplexem vitamínů D, A, B12s panteolem.

Diabetes mellitus

Přítomnost diabetes mellitus u člověka vede k narušení přísunu krve a hromadění toxinů, což může ovlivnit pouze stav kůže.Vysoká hladina glukózy narušuje metabolismus a vede k částečné dysfunkci mazových a potních žláz a snižuje se elasticita kůže.

Nedostatek správné hydratace a výživy vede k dehydrataci epidermy, jejím praskání a dlouhým hojivým vředům trofické povahy.

Jsou také pozorovány symptomy, jako je zesílení nehtových desek, ikterický tón pleti a zdrsnění některých oblastí.

Onemocnění epidermis u diabetes mellitus se dělí na primární (v závislosti na metabolických poruchách a vaskulárních změnách), sekundární (infekce plísněmi, bakteriemi) a další (alergické reakce na léky).Ošetření se provádí komplexně s lokální aplikací hydratačních a vyživujících krémů.

Sjogrenův syndrom

Sjogrenův syndrom (nebo syndrom suchého syndromu) je systémové onemocnění těla.Je pozorována inhibiční činnost téměř všech žláz s vnější sekrecí: pot, slina, slzná sliznice.

Nedostatečná hydratace kůže může způsobit vysušení a popraskání.Nemocnelze zcela vyléčit, proto jeho kožní projevy jsou usnadněny lokálním ošetřením masti doporučenými dermatology a mastnými krémy.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Trhliny na prstech - příčiny a ošetření pokožky lidovými prostředky, masti, masky a přípravky.Foto

Ošetření trhlin lidovými prostředky

S problémem trhlin v prstech, určování jejich příčin a ošetření, bez fotografií a referenčních knih, pouze na základě zkušeností generací, dobřezvládání tradiční medicíny.

Cedarový olej

Cedarový olej je vynikajícím prostředkem k hojení trhlin.Používá se jako mast, aplikuje se na problémové oblasti několikrát denně až do úplného zotavení nebo jako olejové mléko.Ve druhém případě jsou plátěné ubrousky impregnovány teplým olejem, který se nanáší na postižené oblasti.

Procedura se provádí pouze na čisté kůži po dobu půl hodiny.Přebytečný olej se odstraní pijákem nebo pouze teplou vodou pomocí jemných mycích prostředků na ruce (mýdlo, mléko).

Masť s citronem a medem

Z trhlin, jako léčivé a antimikrobiální masti, je účinná mast, jejíž hlavní složkou je 1 lžíce.citron a 2 polévkové lžícezlato.K nim přidejte 1 žloutek a 50 gramů lněného oleje.Složky se dobře promíchají - masti jsou připraveny.Doporučujeme tento nástroj používat několikrát denně.Trvanlivost masti není delší než jeden den.

Mléko-glycerinřešení

Nástroj lze snadno vyrobit doma a slouží k hojení trhlin v prstech.Je nutné vzít neúplnou sklenici teplé vody a stejné množství mléka, promíchat, kapat 6 kapek glycerinu do směsi a dát 2 lžíce kukuřičného škrobu.Vše dobře promíchejte. Po dobu 10 minut se provede lázeň prstů s výsledným roztokem.

Léčebné lázně s olivovým olejem

Vany s olivovým olejem se používají jako prostředek ke zvýšení pevnosti, měkkosti a pružnosti pokožky.Vezměte teplý olivový olej a namočte do něj prsty po dobu 15 minut. Procedura se provádí dvakrát týdně.

Ke zvýšení turgoru a měkkosti epidermis lze použít 15minutové koupele s olivovým olejem a mlékem (každá po 50 ml).

Zakysaná smetana s vaječným žloutkem

Jako výživný krém můžete použít produkt z ½ šálky zakysané smetany (nejlépe domácí), 1 žloutku a žádné další2 lžícecitronová šťáva:

  • Výsledná kompozice se nanese na obvaz a aplikuje se na postiženou oblast.
  • Pokud jsou interdigitální oblasti problematické, lze se smetanou použít tenké bavlněné rukavice.
  • Dále jsou ruce zabaleny polyethylenem a ručníkem.
  • Po čtvrt hodině se zbytek krému z rukou odstraní vlhkým hadříkem.
  • ​​

Léčba se podává jednou denně.

Komprese z mléka a brambor

Proměňte několik malých vařených brambor na bramborovou kaši, přidejte 4 lžíce.mléko.Když se hmota trochu ochladí, je toby měl být aplikován na postižené oblasti a zabalen do polyethylenu.Po 30 minutách je možné produkt omýt, důkladně osušit ruce a aplikovat výživný krém.

Maska vyrobená z banánů, oleje z rakytníku a medu

K výživě a hojení ran se používá maska ​​z 1/3 banánů po 1 lžíci.teplý med a rakytníkový olej.Složky jsou dobře promíchány a aplikovány na kůži po dobu 15-20 minut.Nedoporučuje se uchovávat produkt po dlouhou dobu, je lepší použít vše v jednom postupu.Masku můžete použít každý druhý den.

Ruční lázeň s lněným semínkem

Odvar lněných semen 3-4 lžíce je užitečný pro obnovení pokožky rukou s „krycím účinkem“.suroviny a půl litru vody.V kapalině chlazené na teplou teplotu ruce klesají po dobu 15-20 minut.

Doporučuje se postup provést večer, celkem 10krát.

Recept můžete použít s přidáním heřmánkového vývaru (1: 1) do tohoto vývaru.Podmínky postupu jsou stejné.Po koupeli se doporučuje použít lehce zvlhčující nebo vyživující krém.

Masáž propolisu

Propolis je účinná přírodní látka produkovaná včely a používaná jako lepidlo s antibiotickými vlastnostmi.Chcete-li získat mast, musíte smíchat 10 g včelího lepidla a 50-60 g vazelíny, nechte směs vařit 8-10 minut.

Výsledný produkt, filtrovaný přes gázu, je připraven k použití.Masť se aplikuje na problémové oblasti po dobu 15-20 minut 1-2krát denně.

Lékyošetření

Laik může získat představu o různých kožních projevech na rukou čtením fotografií lézí a prasklin v prstech, jejichž příčiny a léčba jsou jiné povahy.V každém případě mohou některé léky působit jako preventivní a pohotovostní péče.

Vishnevsky masť

Vishnevsky masť je jedním z nejznámějších a levných prostředků používaných pro spalování povrchů, hnisání ran a trhlin.Skládá se z březového dehtu, ricinového oleje a xeroformu.Má velmi nepříjemný zápach, ale účinně působí jako antibakteriální, protizánětlivé a léčivé činidlo.

Aplikuje se ve formě nanášení obvazů 1krát za dva dny nebo jako jednoduchá mast aplikovaná na problémové oblasti několikrát denně, v závislosti na stupni poškození kůže.

V případě individuální nesnášenlivosti jedné ze složek je možná alergická reakce , musí být léčba Vishnevského mastí zastavena.Před a po použití masti musí být pokožka ošetřena salicylovým alkoholem nebo jiným čisticím prostředkem.

Zelená lékárna s heřmánkovým extraktem

Výrobce umísťuje Zelenou lékárnu s heřmánkovým extraktem jako nálepku pro boj proti suchým rtům.Tato rtěnka je účinným nástrojem pro prevenci a kontrolu malých prasklin v prstech, jakož i kompaktním, pohodlným použitím díky svému tvaru.

Nálepka obsahuje zvlhčující komplex a ultrafialové filtry.Díky této kombinaci je pokožka chráněna před nepříznivými účinky v mrazu a teplu.Používá se podle potřeby nebo k prevenci několikrát denně.

Krém „Dawn“ s floraizinem

Účelem krému je rychlé zhojení otěrů a trhlin aktivací lokálních metabolických procesů, zvýšení turgoru, pružnosti.Film vytvořený krémem zabraňuje odpařování vlhkosti.

Hlavní složkou přípravku Zorya je floralizin, který obsahuje komplex bioaktivních složek odpovědných za syntézu kolagenu a působí jako antioxidanty, které zvyšují ochranné vlastnosti epitelu a epidermis.

Krém se nanáší na čistou pokožku s rovnoměrnou, neztuženou vrstvou a vydrží až do úplného vstřebání. Nedoporučuje se pro osoby s mastnou pletí, protože může vyvolat ucpání pórů a narušit schopnost povrchu dýchat.

„Sulfakrylát“ pro hluboké trhliny

Lepidlo bylo vytvořeno pro těsnění a lepení různých tkání živého organismu, včetně hlubokých trhlin na prstech, bez ohledu na to,důvody a další zacházení.

Fotografie kožních lézí ošetřených tímto prostředkem pomáhají pochopit jeho plnou účinnost - okraje trhlin jsou pevně uchopeny sulfakrylátem, výsledný film zabraňuje patogenům vniknout do ran a snižuje riziko růstu poškození, jejich poškozeníinfekce azánět.

V každodenním životě je lepidlo vhodné jako první pomoc při tvorbě a hojení hlubokých trhlin nebo jako ochranný prostředek pro oblasti vystavené místním nepříznivým účinkům.

Prevence je klíčem k úspěchu

Mnoho lidí si myslí, že trhliny v prstech jsou malým problémem, pokud jde o jejich příčiny a léčbu.Fotografie postižené kůže jsou vnímány jednoduše jako něco nepříjemného.Běžící nemoc však může nést spoustu hrozeb, až ke ztrátě prstu a nepohodlí, až ke snížení pracovní kapacity.

V tomto ohledu dermatologové doporučují zabránit včasnému výskytu trhlin v rukou, aby se předešlo negativním důsledkům.

Při práci s domácími chemikáliemi by nemělo být líné používat rukavice.Ve svém arzenálu musíte mít vždy několik krémů pro různé účely: zvlhčující, uzdravující, vyživující, ochranné a také 2-3 recepty na obnovení pleti.Lékaři doporučují sledovat stav gastrointestinálního traktu, nikoli struska těla.

Video o prasklinách v prstech a o tom, jak se s nimi zacházet:

Jak správně zacházet s trhlinami v prstech, viz videoklip:[

Tradiční medicína v boji proti prasklinám v rukou: