Praskliny v patách.Důvody a léčba.Lidové léčivé přípravky, masti, krémy, vitamíny

Trhliny v patách nejsou čistě estetickým problémem.Při pohybu se člověk opírá o paty, což znamená, že jejich zdravý stav je obecně klíčem k dobrým životním podmínkám.

Před naléhavým řešením tohoto problému je nutné zjistit důvod, který přispěl ke vzniku trhlin, a může jich být mnoho. Poté, co zjistíte příčinu trhlin, můžete se léčit sami doma.

Příčiny popraskání pat

 • Nepříjemná obuv.
 • Sušení kůže (například v létě při chůzi bez bot).
 • Nedostatek vitamínu E, A, F nebo jejich nadbytek.
 • Dermatologické choroby.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Trávicí rozrušení.

Koupele pro nohy

Doporučené speciální koupele:

 1. Bylinné.
 • Na kopřivě.
 • ​​

K přípravě roztoku se 2 lžíce kopřivy nalije do litru vroucí vody, roztok by se měl ochladit pod ručníkem.Po tomfiltruje se roztok.Koupel by měl být odebrán po 15–20 minutách, poté co jsou nohy otřeny a nanesena 2% mast s kyselinou salicylovou.Po těchto opatřeních se doporučuje vtřít tukový krém do pokožky chodidel, dokud se úplně nevstřebá.

 • Při infuzi dubové kůry

Dvě polévkové lžíce nasekané dubové kůry se vylijí dvěma sklenicemi vody a ponechají se dvě hodiny.Po infuzi vařte 30 minut a filtrujte.

 1. Se škrobem.

Doporučuje se, aby se taková koupel prováděla přes noc.2 polévkové lžíce bramborového škrobu se nalije do litru teplé vody a smíchá se.Ve výsledném roztoku jsou nohy napařeny, promyty a suché a keratinizované oblasti jsou odstraněny pemzou.Po zaschnutí nohou se aplikuje tukový krém.Můžete nosit bavlněné nebo vlněné ponožky.

 1. S sodovkou.

Na 2 litry teplé vody (30–4 stupňů) je 1 polévková lžíce jedlé sody.Můžete také přidat tekuté mýdlo.Trvání procedury je 15-30 minut.

 1. Se solí.

Vana dobře zvládne únavu nohou.4 litry teplé, téměř horké vody vyžadují hrst soli.Jakmile voda zchladne, otřela si nohy a masírovala pohyby v hydratačním krému.

 1. S lněným osivem.

4 lžíce lněného semínka se vylijí vroucí vodou a vaří se 20 minut.Délka koupele je 15 minut.Poté se na nohy nanese lněný olej, na bavlněné nebo vlněné ponožky se ponechá 3 hodiny.Na konci se doporučuje namočit zvlhčovač.Aby se taková koupel dosáhlaVýsledek by měl být 2krát týdně.

 1. Mincovní lázně.

Takové lázně se připravují preventivními opatřeními proti houbovým chorobám doma a opravou trhlin na patách.

Máta peprná se podává ve vroucí vodě po dobu dvou hodin.Po filtraci je lázeň připravena.Procedura trvá 25-30 minut.

Esenciální oleje proti popraskání paty

Esenciální oleje jsou jedním z hlavních způsobů řešení prasklé a suché kůže na patách v domácnosti.Přidání kapek eukalyptu, máty nebo lípy do olejů je vynikající prevencí plísňových chorob.

Esenciální oleje lze také přidat do lázní.Do teplé vody přidejte několik kapek levandule, máty peprné a dalších olejů.Přesná dávka je uvedena na vložce do oleje.

Při přípravě van se používá arnika, heřmánek, rozmarýn, máta peprná a řebříček.Je třeba masírovat paty dvakrát denně, třením 2-4 kapek.Nohy jsou napařené a pemza ošetřena.

Domácí masti

 1. Propolisová a vosková mast.

100g.Oleje, 10 g.Propolis, 5-10 g.vosky se napařují, dokud nejsou hladké.Za stálého míchání ponořte do studené vody.Po ochlazení na zahušťování se třel přes noc, ale předtím se doporučuje nohy napařit.

 1. Vosková a olejová mast.

Sklenice rostlinného oleje se smíchá s voskem a míchá se při nízkém zahřátí, dokud není hladká.Polovina drceného vařeného žloutku se přidá do vroucí hmoty.Po odstranění pěny se odstranípánev z ohně, dát zpět po spaní pěny.Kapalná hmota se filtruje a uchovává v lednici.

Po aplikaci masti je část těla svázána bandáží, zabalena do celofánu a ponechána přes noc.

 1. Masť z měsíčku.

3 art.lmáslo se zahřívá ve vodní lázni, načež se k němu přidá 1 polévková lžíce.lměsíčekUvedení směsi na nízkou teplotu na hodinu, zavřete ji víkem.

O hodinu později byla směs odstraněna z tepla a zfiltrována.Přidají se éterické oleje a důkladně se promíchají.Masť skladujte po dobu 1 měsíce v lednici.

 1. Masť ze skořice.

Cinquefoil je jedinečná rostlina.Léčivé vlastnosti této rostliny jsou nepopiratelné.Pro přípravu masti 1 lžička.kořen cinquefoil, půl lžičkybyliny ze stejné rostliny.

Po mletí utopí vazelínu a propolis a k hotové základně se přidá opatrně rozemletý cinquefoil.Zahřívaný po dobu 7-9 minut.Masť je připravena k použití poté, co je na den uložena v lednici.Tenká vrstva se nanáší dvakrát denně.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

Masky a obklady

 1. Z ovesné mouky a lněného oleje.

Ovesné vločky nalijte vroucí vodou a vyčkejte, až bobtnou (2-3 minuty).Lžíce másla se smíchá s cereálií.Umístěte nohy na 1,5 - 2 hodiny.

 1. Z mléka a podbělů.

Mléko a minerální vodasmíchané v poměru 1: 4, poté se přidá infuze podbělu.Naneste 15 minut, omyjte.

 1. S odvarem elecampanu.
 2. 2 polévkové lžíce rozdrcených kořenů elecampanu na litr vody.To je přivedeno k varu a infuze přes noc.Doporučuje se používat obklady denně.

  1. Vyrobeno z medu a zelí.

  Med se vtírá do problémových oblastí (na dušených nohách), načež se na něj položí list zelí a přes noc se fixuje bandáží.Ráno se obklad omývá teplou vodou.Používejte až do úplného odstranění trhlin.

  1. Z olejů.

  Jako obklad můžete použít olivový, ricinový, mandlový, kukuřičný a slunečnicový olej.Třete pokožku olejem, v noci si na vlněné ponožky.

  1. Z brambor.

  Bramborové obklady se nanášejí po dobu 1,5–2 hodin denně po dobu 10 dnů.Brambory se tře na struhadle.Výsledná kaše se aplikuje na poškozené oblasti.Po vymytí obkladu se chodidla ošetří pemzou a tře se krémem.

  1. Z másla a jogurtu.

  Půl sklenice jogurtu se šlehačkou 30 g másla.Po koupeli se směs vtírá do oblasti trhlin.Po 40 minutách se omyje teplou vodou.

  1. Z cibule.

  Na struhadlo se vtírají dvě cibule střední velikosti.Výsledná kaše je zabalena do gázy a aplikována na paty.Obklad je v noci fixován filmem, ráno je omýván teplou vodou.Doporučený postupzpracování nohou pemzou.Nakonec naneste krém.

  1. Z jablka a mléka.

  Nasekají se dvě středně velká jablka, načež se přidají do 200 ml mléka.Výsledná směs se vaří po dobu 15 minut, dokud nedojde ke vzniku suspenze (pokud se ukáže, že směs je tekutá, můžete přidat mouku).Poté naneste silnou vrstvu 0,6 - 1 cm na problémové oblasti a držte, dokud komprese nezchladne.Tento postup se doporučuje nejméně 1krát týdně.

  1. Z švestek.

  Sklizňový obklad se vyrábí analogicky s výše popsaným lisováním jablek a mléka.Místo jablka se používají švestky, vařené v mléce do stavu kalu a aplikované ve formě teplého obkladu.

  1. Z glycerinu a octa.

  Doporučené použití ve zvláště pokročilých případech.Smíchejte ocet a glycerin v poměru 1: 3.Namočte gázu do roztoku a naneste na paty.Nohy jsou zabaleny do filmu a naloženy na ponožky.Největšího výsledku lze dosáhnout, pokud budete dělat krém na noc.

  Olivový olej proti prasklým patám

  Olivový olej je ochráncem před problémy, jako jsou prasklé paty.Domácí léčba sestává z jednoduchého receptu na zdravé paty.Po napařování a odstranění hrubých oblastí pemzou se olivový olej třel masážními pohyby, dokud se úplně nevstřebal.Po tomto postupu se doporučuje nosit bavlněné nebo vlněné ponožky.

  Aloe

  Byly zkoumány léčivé vlastnosti aloe.před několika tisíci lety starověkými lékaři.Hlavní výhoda je obsažena ve šťávě rostliny, je to on, kdo má pozitivní vliv na celé lidské tělo jako celek.

  Rostlina má antivirový účinek, odstraňuje toxiny z těla a snižuje hladinu cukru v krvi.

  Rostlina má všudypřítomný pozitivní účinek na organismus v důsledku přítomnosti různých sloučenin v buničině (estery, éterické oleje, vitamíny, aminokyseliny, polysacharidy atd.)

  Doma pro léčbuTrhliny v patách jsou skvělý aloe olej.Také v přítomnosti takové rostliny doma se kusy aloe vera nanášejí zevnitř.

  Vosk

  Vosk je produkt životně důležité činnosti včel.Komplexní biochemické složení je způsobeno přítomností asi 300 látek.Vosk, parafin a kyselina se mísí ve stejném poměru.Nechte přes noc na nohou, upevnění obvazem.Po zákroku se doporučuje vykoupat se.

  Mýdlo na praní

  Tento nástroj je jedním z nejrozsáhlejších.Doporučené postupy by měly být prováděny, pokud se začaly objevovat trhliny a neobtěžují se při chůzi.

  Tento postup se provádí na čistých, mírně vlhkých nohách.Problémové oblasti se v noci otírají tenkou vrstvou mýdla na prádlo.Doporučuje se používat 72% mýdla.Po nasazení ponožek.Ráno se na čisté nohy nanáší mastný krém.

  Tento postup lze provést poněkud odlišným způsobem: vrstva čisticího mýdla se nanáší na čisté nohy a po 5-10 minutáchchodidla musí být ošetřena pemzou.Po dokončení naneste vrstvu mastného krému.Doporučuje se provádět tyto postupy 2-3krát týdně.

  Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cvičení pro osoby starší 40 let, 50. Cvičení gymnastiky na hubnutí, videonávody.

  Farmaceutické výrobky

  1. Krém „Léčitel“.

  Nanášejte na čisté nohy jednou denně.Účinnost je známa mnoha, ale byly zjištěny nedostatky, jako je poměrně vysoká cena a pomalá akce.

  1. Ambulanční krémový balzám.

  Doporučuje se pro zrychlené hojení kožních lézí.Aplikujte 2-3krát denně na poškozené místo na kůži.Použijte pro úplné uzdravení.Krém obdržel dobré recenze, nízká cena je také plus.

  1. Krém „Gevol“.

  Denně se nanáší na čistou a suchou pokožku chodidel dvakrát denně.Doporučené použití ve spojení s krémem Hydrobalance.Tento nástroj je velmi účinný, ale poměrně drahý.Zvlhčuje pokožku chodidel a odstraňuje praskliny na patách.Zmírňuje únavu a má deodorační účinek.

  1. Cream Shol.

  Krém poskytuje vynikající a rychlý výsledek za méně než týden.Nevýhodou tohoto nástroje je pouze cena.

  1. Pine Cream.

  Jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti prasklým patám.Výsledek po 3 dnech.Recenze o tom jsou velmi pozitivní, s výjimkou ceny.

  Krém má hustou mastnou konzistenci, takže stačí aplikovat malé množství, ale výsledek nebude dlouho trvat.

  1. masti měsíčku.
  2. Produkt založený na přírodních složkách.Naneste tenkou vrstvu na postiženou pokožku po dobu 30-60 minut a fixujte bandáží 2-3krát denně.Plusy: přírodní ingredience, účinnost, nízká cena.Nevýhody: dlouhý postup při podávání žádosti.

   1. zinková mast.

   Pros: nízká cena.

   Nástroj má mnoho pozitivních recenzí prokazujících jeho aktivní účinek na trhliny.Počet procedur požadovaných před úplným zahojením je 8-10.

   1. Salicylová mast.

   Jedna z nejvíce rozpočtových mastí.Výrobek se nanáší na parou ošetřené nohy z pemzy.Nohy jsou zabaleny v plastovém sáčku.Ověřeno a schváleno mnoha.Tento postup by měl být prováděn 1krát týdně.

   1. Náplast na praskliny.

   Lepidla z trhlin jsou plná rozmanitosti.Jejich hlavním účelem je chránit ránu před infekcí a změkčit ránu.Lepicí náplasti jsou přilepeny k trhlině a ponechány až do úplného uzdravení.

   1. Silikonové ponožky z trhlin.

   Pohodlný produkt vyrobený ze speciálního silikonu impregnovaného minerálními oleji.Zjemňují a obnovují pokožku paty.Ponožky jsou kladeny na chodidla kdykoli během dne, po aplikaci chodidla zvlhčují chodidla krémem.Cena je průměrná.

   1. Peroxid vodíku.

   Snižuje aktivitu patogenů, změkčuje pokožku chodidel a pat a zlepšuje vzhled chodidel jako celku.Jeden způsob, jak připravit koupel: přidat 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku na jeden a půl litru horké vody.

   Ponořené nohy jsou ponořeny do lázně a samotná nádoba je zakryta ručníkem, aby se zpomalila rychlost chlazení vody.Trvání zákroku je určeno stavem chodidel: mírná drsnost vyžaduje 6 až 10 minut.Pokud je pokožka vážně poškozena, zákrok bude trvat až 20 minut.Opakujte po několika hodinách.

   1. Aspirin.

   Horká voda se vlije do nádrže a přidá se k ní nasekaný aspirin.Do koupele přidejte půl sklenice éterických olejů vodky.Procedura trvá 20 minut.poté jsou nohy ošetřeny pemzou a jódem (nebo vodkou).

   Vitaminy v boji proti trhlinám na patě

   Vitamin A je zodpovědný za dobrou vizi a redoxní rovnováhu.Tvoří kostní tkáň.Charakteristické znaky nedostatku vitaminu A jsou:

   • Vznik lupů.
   • Suchá kůže.
   • Nespavost, zvýšená únava, snížená výkonnost.

   Jsou-li tyto příznaky nalezeny, měly by být nalezeny potraviny bohaté na vitamín A:

   • Vejce (žloutek).
   • Rybí olej, mořské plody.
   • Zelenina.
   • Ovoce.
   • Mléčné výrobky.
   Vitamin E podporuje vstřebávání vitaminu A, a proto má v těle nedostatek vitaminu Enásledující příznaky:

   • Svalová slabost.
   • Únava.
   • Zrakové postižení.

   Vyrovnává se nedostatek tohoto vitaminu u potravin s vysokým obsahem tuku (kukuřice, slunečnice, smetana a jiné oleje), jakož i s vejci, mořskými plody a cereáliemi (pohanka, ovesné vločky).

   Nedostatek vitaminu F má za následek vypadávání vlasů, suchou pokožku a exfoliační nehty.Charakteristickým znakem je také vzhled akné na hrudi, zádech, obličeji.Vitamín F se nachází v tucích, a proto je slunečnicový olej nepostradatelným a rozpočtovým zdrojem.

   Každodenní používání zeleninových salátů ochucených olejem a používání kosmetických přípravků bohatých na vitamín F jsou dobrou prevencí nedostatku tohoto vitaminu.

   První věcí je identifikace a odstranění příčiny praskání na patách.Teprve potom můžete začít s léčbou doma.Rovněž je třeba mít na paměti, že samoléčení za to nestojí, pokud jde o problémy s vředy nebo hlubokými trhlinami, v tomto případě je nutná pomoc odborníka.

   Užitečná videa na ošetření paty paty