Myofasciální masáž - co to je, trénink, jak masírovat obličej, tělo, záda.Foto, videonávody Shubina

Myofascial masáže - co to je, to je jasné, když se podíváte na název techniky.Klíčovým slovem je „fascia“, protože pojivové tkáně pokrývající vnitřní orgány a svalová vlákna se nazývají lékařským jazykem, takže tvoří „meridiány“, které spojují celé tělo dohromady.

Myofasciální masáž - co to je, účinnost

Účelem myofasciální masáže je absolutní svalová relaxace vlivem na povrchové pojivové tkáněumístěné pod kožní vrstvou apodkožní tuk.Provádí se na obličeji, zádech, pažích, nohou, krku,ramena, žaludek.

Fascia spini

V důsledku tlaku na fascii vyvolaného specialistou během procedury (hlavní pohyby jsou napínání, kroucení, mačkání svalů), je stimulována krevní oběh apohyby lymfy v těle, fascie se stávají pružnější, pružnější a pohyblivější.

Náhlé pohyby, modřiny, podvrtnutí mohou vést ke svalovým křečím, aktivaci spouštěcích bodů.Tyto procesy jsou doprovázeny silnou bolestí.Myofasciální masáž je v těchto případech používána jako léčebná metoda, protožeTo vám umožní zbavit se následků.

Kromě toho se sportovcům a školícím osobám doporučuje, aby těmto zraněním zabránili a zvýšili celkovou výkonnost svalů.

Myofasciální masáž je indikována, když jsou spouštěcí body aktivovány v důsledku svalového křeče po modřinách nebo protažení.Jaké jsou tyto body, jejichž masáž vám umožní zbavit se syndromu bolesti, je na obrázku.

Je pozoruhodné, že myofasciální masáž je také procedura se silným kosmetickým účinkem, používá se k úpravě kontur obličeje a postavy, k boji se známkami stárnutí, nadváhou a celulitidou.

Pacienti, kteří absolvovali kurz profesionální myofasciální masáže, zaznamenávají následující změny:

 • Celkový stav se zlepšuje: bolesti hlavy zmizí, srdeční frekvence normalizuje, je cítit prudký nárůst síly;
 • Po masážní relaci přichází pocit lehkosti, bolest ustupuje;
 • Kosmetický účinek je zřejmý - pokožka získává zdravý, tónovaný vzhled;
 • Fungování nervového systému je normalizováno, zlepšuje se spánek a zlepšuje se nálada.

Masáž obličeje

V kosmetologii je myofasciální masáž obličeje považována za plnohodnotnou alternativu k takové chirurgické službě, jako je kruhový výtah.

Výhodou této techniky je, že vám umožňuje dosáhnout působivého účinku nikoli nožem, ale na úkor zručných rukou zkušeného řemeslníka s hlubokou znalostí anatomie.

Myofasciální masáž obličeje je indikována, pokud jsou pozorovány známky stárnutí kůže, zvětšené póry, otoky a druhá brada.

Kromě toho odborníci doporučují, aby se ženy od 35 let systematicky uchýlily k této technice pro preventivní účely, v tomto případě myofasciální masáž umožní dlouhou dobu udržet mládí.

Specialista pečlivě zkoumá svaly na obličeji, všechny pohyby se provádějí pouze ve směru svalových vláken a mají lehký charakter (mravenčení, kroucení, hladění kůže).

Po masážních sezeních obličeje prováděných popsanou technikou jsou patrné následující změny:

 • Uvolnění svalového napětí, v důsledku čehož zmizí vrásky, vrásky na čele jsou odstraněny a změnyobrys obličeje;
 • Zvýší se průtok krve a pohyb lymfy, díky čemuž pokožka získává zdravý a svěží vzhled.

Masáž hlavy a krku

Provádí se myofasciální masáž hlavy a krkukomplex s masáž obličeje, pokud v tomto ohledu neexistují individuální kontraindikace.

Spouštěcí body hlavy a krku

Specialista začíná intenzivními kruhovými pohyby na temeni hlavy, poté pokračuje v hnětení a hladení čela a chrámů.Druhou rukou je současně prováděna masáž krku.Tato technika umožňuje získat řadu pozitivních výsledků:

 • Uvolnění napětí a bolesti ve svalech obličeje a krku.
 • Znatelné zlepšení celkového stavu kůže (barva, tón, reliéf).
 • Zlepšení pohody (odstranění závratí, bolesti hlavy).

Masáž zad a dolní části zad

Je rovněž pozoruhodné, že myofasciální masáž není čistě kosmetickým postupem, její důležitou výhodou je její zjevný léčivý účinek.

Myofasciální masáž zad je zaměřena na rozvoj spouštěcích bodů a zmírnění bolesti, zvýšení pružnosti páteře, stimulaci krevního oběhu.

Umístění spouštěcích bodů na zádech a na zádech

Před zahájením sezení určí odborník směr svalů, poté začne masáž z oblasti krku s postupným přechodem do lumbosakrální oblasti.Pacientům se doporučuje dýchat pomalu a klidně.

Je důležité poznamenat, že masáž zad může provádět pouze osoba se zvláštním vzděláním, jinak může mít postup negativní dopad na funkčnost páteře.

Masáž nohou, boků, dolních končetin

BV profesionálním sportovním prostředí se předpokládá, že myofasciální masáž nohou, boků, dolních končetin je účinným způsobem, jak dosáhnout úplné relaxace svalů, zvýšit pružnost a zmírnit bolest. Může být provedeno nezávisle pomocí malého míče (jako je tenisový míček) nebo ruční masérky.

Tato technika je velmi jednoduchá: musíte lehce zatlačit masér přes napjatou část svalu nebo jej převrátit, až ucítíte uvolnění.Doporučuje se postupovat při přípravě na fyzická cvičení ve fázi zahřívání i před protahovacími cvičeními.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

Masáž ramen

V případě zranění a onemocnění ramenních kloubů, jakož i při ramenozpastické artróze, se doporučuje průběh myofasciální masáže ramenního kloubního kloubu. Tento druh ošetření by měl provádět pouze odborník.

Aby se předešlo těmto problémům a aby se zlepšila pohyblivost ramenního kloubu, odborníci doporučují samomasáž pomocí myafascial válečků a rolí.

Masáž břicha

Myofasciální masáž břicha je zaměřena na kosmetickou korekci jeho tvarů a objemů, jakož i na zlepšení fungování gastrointestinálního traktu.Těchto účinků je dosaženo hlubokým a rychlým dopadem na všechnyvláknité tkáně a také díky stimulaci krevního oběhu.

Indikace a kontraindikace pro myofasciální masáž.Myofasciální syndrom

Specialisté uvádějí následující indikace pro podstoupení myofasciální masáže:

 • Kosmetické vady kůže (ochablé, široké póry, vrásky);
 • Nedostatek svalového tónu;
 • Nemoci nervové soustavy;
 • Bolest ve svalech;
 • Onemocnění kloubů.

Neměli bychom také zapomenout, že myofasciální masáž je vážnou metodou ovlivňující lidské tělo, a proto není dostupná pro všechny.Kontraindikace zahrnují:

 • Kožní onemocnění;
 • Infekce;
 • Přítomnost novotvarů na kůži;
 • Cévní „hvězdy“;
 • Mechanické poškození kůže;
 • Rakovina;
 • Poranění pohybového aparátu.

Myofasciální syndrom je patologie, ve které se ve svalech vytvářejí pečeti (spouštěcí body), které jsou zdrojem bolesti.

Může nastat v různých částech těla (krk, rameno, dolní část zad atd.) V důsledku vrozených vad těla, chronických onemocnění, nadměrné fyzické námahy.modřiny, stálé napětí atd.

Pouze neuropatolog může diagnostikovat myofasciální syndrom po provedení zvláštních studií.Pokud je diagnóza potvrzena, lékař předepíše komplexní léčbu, která zahrnuje:

 • Vstupnéantispasmodické přípravky proti bolesti;
 • Dodržování režimu práce a odpočinku;
 • Terapeutická (myofasciální) masáž v místě lokalizace bolesti;
 • Fyzioterapie.

Válečky (válečky, válečky) pro myofasciální masáž.Kde koupit.Cena

Myofasciální masáž - to znamená, že je známa téměř všem profesionálním sportovcům a amatérům.

Vzhledem k tomu, že není vždy možné využívat služeb profesionálního masážního terapeuta, pro vlastní masáž v tělocvičně a doma, odborníci doporučují používat myofasciální válce a válce, s jejich pomocí je možné efektivně a absolutně bezpečně vypracovat různé svalové skupiny.

Podobné výrobky na sportovním trhu jsou nabízeny v široké paletě, liší se velikostí:

 • Standard (80-90 cm) je nejlepší volbou propoužití doma av tělocvičně;
 • Kompaktní (30 cm) - přenosný váleček, který je nejvhodnější pro přepravu.

Cena myofasciálních válečků se pohybuje v rozmezí od 1 000 do 6 000 rublů v závislosti na velikosti projektilu a materiálu použitém při jeho výrobě.Můžete si zakoupit takové role:

 • Ve specializovaných internetových obchodech (www.csport.ru, proftren.ru atd.);
 • Ve sportovních řetězcích (Sportmaster, Decathlon atd.)

Tam, kde se provádí myofasciální masáž.Výsledky postupu a četnost.Náklady

Profesionální myofasciální masáž by měla být prováděna vysoce kvalifikovanou osoboufyzioterapeuta nebo kosmetologa na základě specializované kliniky nebo kosmetického salonu, teprve pak s jeho pomocí budou dosaženy všechny požadované účinky.

Odborníci v oblasti krásy doporučují, aby se před schůzkou s odborníkem pečlivě prostudovala dokumentace vybrané instituce, její hodnocení a skutečné hodnocení ostatních pacientů.

Je-li myofasciální masáž prováděna mistrem svého řemesla, je výsledek akce po prvním zákroku pociťován.Požadovaný počet sezení závisí na povaze řešeného problému a je určen lékařem individuálně.Celý kurz se tradičně skládá z 10 lekcí.

Cena myofasciální masáže se může lišit v závislosti na regionu, úrovni mistra a kliniky.Náklady na jeden postup jsou v průměru od 1500 do 5000 rublů.

Jak provádět myofasciální masáž sami - školení, masážní kurzy

V medicíně je myofasciální masáž jednomyslně připisována technikám, které by měly provádět výhradně lidé se zvláštním výcvikem.

Je to způsobeno skutečností, že pro terapeutický účinek na fascii a spouštěcí body je nutné mít jasné znalosti o lidské anatomii a také být schopen identifikovat, cítit a cítit problémové oblasti rukama.

Jedinou výjimkou je myofasciální samomasáž pomocí válečků a válečků, jsou bezpečné při použití doma.

Učební technikaMyofasciální masáž je k dispozici téměř ve všech městech Ruska v různých specializovaných školách a centrech.Průměrné náklady na kurz jsou 10 000 rublů.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cvičení pro osoby starší 40 let, 50. Tělocvična pro hubnutí, videonávody.

Myofasciální masáž Tatyana Shubina.Technika provedení.Video lekce

Tatyana Shubina - kosmetička a masážní terapeutka, majitelka vlastní školy masáží, známá svými autorskými technikami.Technika myofasciální masáže obličeje od Shubiny je založena na aktivním studiu nejen svalů obličeje samotné, ale také šlachy přilby hlavy, která je zodpovědná za přísun krve.

Tato technika umožňuje dosáhnout znatelného účinku proti stárnutí a také výrazně zlepšit pohodu pacienta - zbavit se bolesti hlavy a závratě.

Technika provádění myofasciální masáže obličeje podle Shubiny:

 1. Čištění pokožky obličeje od kosmetiky.
 2. Masér cítí směr svalů a body identifikuje svorkami.
 3. Přímo myofasciální masáž.Co to zahrnuje podle metodiky: vypracování šlachy přilby hlavy, hnětení kůže brady, masáž tkáně v oblasti uší a samotných uší, následovaný přechodem do přední zóny a lícních kostí.

Tento typ masáže je vhodný pro všechny typy pleti a také dokonale kombinuje s jinými procedurami proti stárnutí a zvyšuje jejich účinek.

Myofascial masáže - co to je, můžete nejlépe pochopit, pokud to zažijete sami.K tomu nemusíte čekat, až se objeví nějaké zdravotní problémy, protože tato technika je vynikajícím způsobem, jak udržovat pohodu, tón těla a předcházet mnoha nemocem.

​​

Užitečné video materiály o myofasciální masáži a uvolnění: co to je, jak se provádí masáž obličeje, sada cvičení podle metody myofasciálního uvolnění

Myofasciální masáž obličeje:

Co je myofasciální vydání: soubor cvičení: