Lymfatická drenážní masáž dolních končetin, boků, břicha s lymfhostázou, křečových žil, otoků, rozšíření žil, těhotenství.Technika, jak to udělat sami

Lymfatická drenážní masáž je postup, který pomáhá řešit problémy, jako jsou křečové žíly, otoky nebo tíže v nohou.Tento postup můžete provést ručně (doma) nebo hardwarovou metodou.

Vlastnosti procedury

Lymfatická drenáž asTechnika účinného terapeutického účinku na lymfatický systém lidského těla, která vznikla v minulém století ve Francii.Původně je hlavním účinkem procedury obnovení přirozeného pohybu lymfy do všech končetin a životně důležitých systémů těla.

Lymfa je základní složkou krve, která pomáhá odstraňovat toxiny a další látky, které inhibují normální fungování těla, vyživují buňky a chrání je před infekčními lézemi.Porušení této práce v končetinách člověka může vyvolat vývoj křečových žilnemoc, otok, těžkost v nohou.

Dotčená masáž pomáhá tyto problémy vyřešit.Pozitivně ovlivňuje lymfatické uzliny, krevní cévy a kapiláry, zmírňuje přetížení a obecně přispívá k hojení končetin.

Indikace pro lymfatickou drenáž

Lymfatická drenážní masáž chodidel doma se provádí, pokud jsou k dispozici následující indikace:

  • křečové žíly;
  • nafouknutí;
  • metabolická dysfunkce;
  • ​​
  • narušený lymfatický oběh;
  • tvarování nadváhy /těla;
  • celulitida;
  • ztráta pružnosti kůže v oblasti stehna;
  • sedavý životní styl.

Kontraindikace

Podle lékařů nelze postup provést v následujících případech:

  • otevřenorány, čerstvé jizvy v místě expozice;
  • žilní trombóza;
  • onkologie;
  • diabetes mellitus;
  • všeobecná nevolnost, přítomnost horečky.

Jak správně provádět lymfatickou drenážní masáž

Procedura masáže bude účinnější, vezmete-li v úvahu následující body:

  1. Nepřítomnost bolesti- masáž by měla být radostí, přítomnost bolesti naznačuje narušení technologie nebo přítomnost skrytých problémů.
  2. Použití olejů nebo krémů- kosmetika zjemní pokožku a pokožka navíc získá další výživu a hydrataci.Přírodní je také přijatelné.Složení: med, mletá káva, odvar z léčivých rostlin.
  3. Koupel před masáží- uvolňující procedura s přídavkem etherů připraví a zahřeje pokožku.
  4. Pitné tekutiny- 2-3 litry vody denně jsou klíčem k úspěšné masáži.Vezměte prosím na vědomí, že se nedoporučuje pít vodu po dobu 2 hodin po zasedání.
  5. Sportování- fyzická aktivita posílí účinek masáže, napne pokožku, zlepší její pružnost a obecně pomůže upravit hmotnost a tělo.

Ruční lymfatická drenáž

Ruční technika lymfatické drenážní masáže podle penetrace může být tří typů:

  1. Povrchní- ovlivňuje kapiláry odpovědné za shromažďování tekutin.Vhodný pro řešení kosmetických problémů, zpřísňuje pokožku, zjemňuje ji.Tato technika zahrnuje lehké kruhové hladení nohou, počínaje od nohou a postupně se zvedající k bokům, s mírným tlakem na svalovou tkáň.
  2. Deep- působí na lymfatické cévy odpovědné za odstranění přebytečné tekutiny.Používá se k léčbě různých nemocí končetin, přispívá k hubnutí a korekci postav.Tato technika zahrnuje intenzivnější účinek na problémové oblasti a stimuluje hluboké vrstvy svalové tkáně.
  3. Interní- má vliv na lymfatické uzliny.Umožňuje obnovit jejich výkon a zajistit uzdravení celého těla.

Pro domácí relaci je nejlepší zobrazení první pohledmasáž, je to nejbezpečnější, nevyžaduje zvláštní znalosti anatomie člověka.Hluboké a vnitřní - je lepší svěřit odborníkům.

S lymfhostázou

Lymfatická drenážní masáž chodidel doma umožňuje podpůrnou léčbu lymfhostázy, což je onemocnění spojené s výskytem trvalého otoku tkáně způsobeného dysfunkcí odtoku tkáňové tekutiny.

Toto onemocnění se nejčastěji projevuje na dolních končetinách, ale masáž se doporučuje v horní zóně , aby nemoc neprošla.Relace začíná povrchním hladením nohou od nohou k bokům podél pohybu lymfatického toku s mírným tlakem na kůži.To vám umožní připravit končetiny pro intenzivnější postup, zvyšuje průtok krve.

Masáž pokožky se navíc stává rytmičtější, ale zároveň jemná a lehká.Lisy by neměly způsobit nepohodlí nebo bolest.Délka jedné relace je 40-60 minut.Trvání léčby je 10krát každý druhý den.

Po zákroku se doporučuje používat speciální kompresní prádlo, které zlepší účinnost masáže.

Ve druhém a třetím stupni je masáž nohou lymfatického drene kontraindikována!

Výsledek:dochází k aktivaci toku lymfy, ke zvýšení metabolismu, který pomáhá snižovat otoky a zvyšuje celkovou úroveň imunity.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina hyaluronová v tabletách.Benefit howvzít, recenze lékařů a účinnost.

U křečových žil

Křečové žíly jsou onemocnění nohou charakterizované otokem, bolestí v končetinách a výskytem vaskulární sítě.

Existují tři fáze tohoto onemocnění:

  • nejprve- výskyt mírného otoku, tíže v nohou po náročném dni, bolest v oblastidolní končetiny;
  • druhý- zvýšená bolest a otok, vzhled cév, zvláště jasně viditelný pod koleny, kde je kůže nejtenčí;
  • třetí- začnou se vynořovat velké žíly, objevují se kužele, uzly, nohy se otáčí a neustále bolí.

Lymfatická drenáž je povolena v první a druhé etapě.Tento postup můžete provádět samostatně, pokud se u něj vyskytnou počáteční známky křečových žil, zbývající případy vyžadují dohled odborníka.

Zahájení relace se provádí speciálním venotonickým krémem na kůži, který zajistí nejen snadné klouzání, ale také terapeutický účinek: posílí stěny žil, zlepší krevní oběh a zmírní otoky.

Technika:

  1. Lehké hladké pohyby ve směru lymfatického proudu (zdola nahoru), zahřívání kůže, zvýšení krevního oběhu.
  2. Hnětení tkáně s postupným zvyšováním svalové zátěže.Pohyby jsou plynulé, ostrost může vyvolat vasospasmus.
  3. Lehké udušení, relaxace adokončení masážní procedury.

Průběh léčby:trvající 30 minut po dobu 2 týdnů.Pak musíte udělat přestávku na 4 týdny, po které můžete postup zopakovat.

Antiedematózní masáž

Lymfatická drenážní masáž pomáhá po únavě a po únavě nohou zmírnit otoky a únavu v nohou a můžete to udělat sami doma.

Před zasedáním se doporučuje využít relaxační koupel, která připraví končetiny na další akci.Do teplé vody přidejte infúzi březových listů, máty, heřmánku (na 1 litr tekutiny, 100 g rostlinné směsi).Délka procedury je 15–20 minut.Poté jsou nohy dobře otírány a namazány masážním kosmetickým přípravkem.

V první fázi se masíruje každý prst chodidla, aniž by se ignorovaly dutiny mezi nimi.Druhá fáze jde až ke kotníkům a lýtkovým svalům a je ukončena masírováním kolen a boků.

Všechny pohyby jsou hladké, lehké, s mírným tlakem na tkáně, doprovázené paty a údery.Pokud se během masáže objeví zarudnutí, musí být síla efektu oslabena.

Všimněte si, že dolní část stehenní kosti je vyvinuta stlačením a uvolněním svalové tkáně, přičemž se tyto pohyby kombinují s hnětením Achillovy šlachy.Při práci na kolenním kloubu není možné masírovat popliteální zónu.Relace končí lehkým hladením končetin po dobu 2 minut.

Průběh léčby:trvání zákroku není delší než 30 minutpo dobu 10 dní každý měsíc.Taková masáž je dobrou prevencí vývoje různých onemocnění nohou.

Lymfatická drenážní masáž s přídavkem oleje a medu

Lymfatická drenážní masáž s medem pomůže zlepšit krevní oběh, vyhladit a napnout pokožku.Přírodní složka vyživuje pokožku užitečnými látkami a současně odstraňuje toxiny a škodlivé prvky.

Pro masáž je třeba vzít čerstvý med jakéhokoli druhu a smíchat se svým oblíbeným aromatickým olejem rychlostí 1 lžička.sladká ingredience + 5 čepic.oleje.

Upozorňujeme, že směs je připravena těsně před zasedáním.

Medovo olejná směs se nanáší na problémové oblasti s lehkými poklepávacími pohyby.Poté se pohyby zesílí: dlaně se pevně přitlačí na kůži a ostře se odtrhnou.Pokračujte v masáži, dokud se na rukou neobjeví bělavý povlak, v dočasném ekvivalentu to trvá 5 až 10 minut.

Po provedení postupu se zbytky směsi medu a oleje omývají teplou vodou, pokožka se promaže vhodným kosmetickým přípravkem.Počet sezení - 15 po dobu 30 dnů.

Hardwarová lymfatická drenáž

Lymfatická drenážní masáž chodidel doma není vždy účinná, zejména v případě progrese jakéhokoli onemocnění dolních končetin.

Poté odborníci doporučují použití hardwarové metody, která může být tří typů:

  • mikroskopické proudy;
  • terapie stlačeným vzduchem;
  • vakuum.

Hardwarová lymfatická drenáž redukuje stěny krevních cév, a nejen je vymačkává, proto je proces obnovy lymfatického pohybu urychlen a obnovuje nohy jejich původní zdraví.

Indikace:celulitida, otok dolních končetin, počáteční stadium křečových žil, zvětšené lymfatické uzliny, nadváha.

Kontraindikace:kožní onemocnění, onkologie, sklon k trombóze, v období očekávání dítěte nebo laktace.

Mikroproudy

Hardwarové lymfatické drenážní mikroproudy se vztahují na povrchní postupy.Lehké elektrické impulsy působí na lymfatické cévy a rovnoměrně je stlačují, což příznivě ovlivňuje pohyb lymfy.

Tento postup také vede ke zkrácení svalů, což pomáhá napnout pokožku a obnovit její tón.Navíc, mikroproudy ovlivňují nervový a další systém těla a léčí je.

Výhody tohoto postupu:

  • je vhodný pro tenkou a citlivou pokožku;
  • vlaky malých plavidel a kapilár;
  • vyhlazuje a zvlhčuje epidermis;
  • má uklidňující účinek.

Masáž pomocí mikroproudů má další kontraindikace:

  • přítomnost kardiostimulátoru;
  • srdeční onemocnění;
  • trpící infarktem nebo mrtvicí;
  • přítomnost kovových implantátů v problémové oblasti.
  • ​​

Podstata masážních mikroproudů:pracovní plocha je mazánaspeciální gel, který umožňuje elektrické impulsy a nastavuje dvě elektrody - s kladným a záporným nábojem.První zůstává na svém místě a druhý se pohybuje ve směru lymfatického proudu.

K terapeutickým účelům se navíc do problémové oblasti aplikují léčiva, která pod vlivem mikroproudů pronikají do hlubokých vrstev epidermis.

Relace trvá 10–15 minut.Počet procedur je stanoven odborníkem, ale nesmí být menší než 5.

Pressoterapie

Pressoterapie se týká hlubokých typů lymfatické drenáže, ve které dochází k účinku na lymfatiku vytvořením vysokého vnějšíhotlak na dolní končetiny.

Masáž je indikována k vyřešení následujících problémů:

  • křečové žíly;
  • otoky nohou;
  • s nadváhou;
  • celulitida.

Výhody lisoterapie:

  • bezpečnost a bezbolestnost postupu;
  • jemný účinek na kůži;
  • minimální kontraindikace.

Masáž se provádí pomocí zvláštního obleku, kterým jsou vysoké boty nebo kalhoty vyrobené ze silné tkaniny, do které se přivádí stlačený vzduch.Intenzita tlaku je regulována počítačovým programem, který umožňuje vybrat jednotlivé ukazatele s ohledem na charakteristiky nemoci.

Výsledný tlak působí na toxiny a toxiny v těle.Jakmile v lymfy, zrychlí se na tokrevním řečištěm, čímž se čistí krevní cévy a tkáně.

Počet postupů je 10–15.Doporučují je provádět každý druhý den, doba trvání zasedání může být až šest měsíců.

Vakuová metoda

Vakuová lymfatická drenážní masáž chodidel (rovněž realizovatelná doma) vám umožňuje napnout pokožku, zlepšit její stav jako celek, řeší také léčebné problémy: bojuje s počátečnímstádia křečových žil a celulitidy.

Výhody postupu:

  • rychle zmírňuje otoky;
  • eliminuje první známky stárnutí epidermis;
  • vám umožní zbavit se nadbytečného tuku;
  • stimuluje přirozenou produkci kolagenu;
  • bojuje s projevy celulitidy a křečových žil.

Z nedostatků odborníci zaznamenávají výskyt modřin s nesprávně zvolenou silou vystavení působení vakua.

Masáž se obvykle provádí na boky a hýždě.Kůže je nejprve očištěna a poté na ně nanesena speciální masážní pomůckou, která zajišťuje dobrý skluz.Vytvořte vakuum připojené k zařízení, které reguluje sílu přívodu vzduchu, a pomalu jej posuňte ve směru lymfatického proudu.

Upozorňujeme, že vakuová lymfodrenáž není povolena pro těžké křečové žíly nebo tromboflebitidu.

K dosažení trvalého výsledku budete potřebovat alespoň 10 masáží.Postup bude možné opakovat po 3 měsících.

Vakuová lymfatická drenáž bokůlze provádět nezávisle.K tomu je vhodná silikonová plechovka, kterou lze zakoupit v lékárně nebo ve specializovaném obchodě se zdravotnickým zařízením.

Podstata postupu:zahřejte problémovou oblast horkou sprchou nebo intenzivním třecím prostředkem, naneste olej nebo krém, nainstalujte silikonovou nádobku a opatrně ji posuňte ve směru zdola nahoru.V tomto případě je nutné upravit sílu efektu: kůže by měla být mírně růžová a ne silně červená.Délka masáže je 10 minut.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Plazmová zvedací tvář - co to je, jak se provádí, výsledky, fotografie před a po zákroku.

Lymfatická drenážní masáž nohou během těhotenství

Během očekávání dítěte se objevují poměrně velké napětí, otoky a těžkosti a často dochází ke křečím.Lymfatická drenážní masáž pomůže tyto problémy vyřešit.

Je povoleno nastávajícím matkám od druhého trimestru až do samého porodu, pokud neexistují následující kontraindikace:

  • zvýšený krevní tlak;
  • toxikóza;
  • hypertonicita dělohy /hrozba potratu;
  • těžké křečové žíly, trombóza;
  • srdeční onemocnění;
  • infekční léze kůže;
  • všeobecná nevolnost, horečka.

Před masáží by měla být připravena kůže nohou:mírně zahřejte končetiny teplou sprchou nebo třecím prostředkem, natřete přírodní olej - olivový, meruňkový,mandle.

zaujměte pohodlnou polohu, nohy by měly být v úrovni očí.Masáž začíná lehkým hladkáním končetin, poté se pohyby zesílí mírným tlakem na pokožku a relace končí také hladkým hladením.Masírujte nohy z paty na patelu s opakováním cyklu 5 až 10krát, při dosažení kolen jsou ruce opět sklopeny a opakujte všechny pohyby znovu.

Výsledek:

  • otok zmizí;
  • je tělo očištěno;
  • zlepšuje se krevní oběh;
  • na nohou (ani v pozdním těhotenství) není tíže.

Vezměte prosím na vědomí, že pokud se stav zhoršuje, bolest v nohou nebo nevolnost se musí zastavit.

Lymfatická drenážní masáž zlepší nohy a pomůže předcházet rozvoji různých nemocí.Můžete to provést doma pomocí manuální metody nebo v kabině pomocí hardwarové metody, a co je nejdůležitější, dodržujte techniku ​​a nepřehánějte ji.

Návrh článku:Mila Fridan

Video o lymfatické drenážní masáži

Jak se provádí lymfatická drenážní masáž: ]